WhatsappWhatsApp ile Online Destek!
Dernekpazarı’nın Çınarlarından Ramazan Çobanoğlu Hocamıza Ahde Vefa ziyareti

Dernekpazarı’nın Çınarlarından Ramazan Çobanoğlu Hocamıza Ahde Vefa ziyareti

 

Müftümüz Tercuman ÖZBEK, Dernekpazarı ilçemize ve İslama 40 yıl hizmet etmiş Dernekpazarı Merkez Camii’nden Emekli ( 2016 yılı ) Müezzin Kayyım Hafız Ramazan ÇOBANOĞLU hocamızı ziyaret etti.

Müftümüz Tercüman ÖZBEK, büyük kıraat alimi Mehmet Rüştü AŞIKKUTLU hocaefendi’nin talebesi, Dernekpazarı ilçemize ve Islama 40 yıl hizmet etmiş
Dernekpazarı Merkez Camii’nden Emekli
( 2016 yılı ) Müezzin Kayyım Hafız Ramazan ÇOBANOĞLU hocamızı ziyaret etti.

 

Gülen Mahallesinde ikamet eden Abdullah bey ve Hanife hanımın oğlu olan
Ramazan ÇOBANOĞLU hocamız 01.02.1947 Çaykara doğumludur.

 

24.09.1967- 24.9.1969 tarihleri arasında 24 Ay askerlik yapmış olup 20 sene çeşitli camilerde fahri imamlık, 20 sene de Dernekpazarı Merkez Camii’nde Müezzin Kayyım olarak vazife yaptı.

 

01.09.1987 ‘de Müezzin Kayyım olarak resmi görevine başladı. Ayrıca Of – Çataldere Kur’an Kursunda 5 yıl Kuran Kursunda hem okudu, görev yaptı ve Arapça dersler aldı.

 

1992/1993 dışarıdan bitirme sınavlarına girerek Trabzon Fatih Lisesi’nden mezun oldu.
Ayrıca resmi evraktan kendisinin Trabzon Zehra Kitapçıoğlu Ortaokulu’ndan ve
13.09.1994 tarihinde ise Trabzon İmam-Hatip Lisesinden mezun olduğunu ve yabancı dilinin İngilizce olduğunu görüyoruz.

 

Babasının herkesin okumasını teşvik ettiği ve çocuklarının hafız olmasını arzu ettiği ancak sadece kendisinin Hafız olduğunu ifade eden hocamız, büyük kıraat âlimi Mehmet Rüştü AŞIKKUTLU hocaefendi’nin talebesidir. Kendisinden kıraat ve tali dersleri almıştır.

 

Sohbetimiz esnasında bizlere Aşıkkutlu Efendi’nin sohbetinden kısa bir anı anlattı: “Bir gün sakallı, ihtiyar 83 yaşında “Elif”i bile bilmeyen biri Hacıefendi’nin yanına geldi.
Hacıefendi dedi ki ona: ” niye geldin? -Dedi ben okumaya geldim. Sizi duydum. Samsunda esnafım ben. Duydum ki ” okuyan, ilim tahsil eden kişi şehit mertebesinde olur. Hacıefendi onun ilme olan bu heves ve şevkini görünce tamam dedi başla okumaya. O da başladı Kuran okumaya. Okuması bitince hocam ona dedi ki ” ey efendi sana bir şey diyeyim dinle beni. Sen en güzeli Arapça okursun, seni ben Hacı Hasan Efendiye göndereyim sen ondan oku dedi ve bir kağıda not yazıp onu Hasan Efendiye Çaykara’ya gönderdi, o da kabul etti ve o talebe orada devam etti 7 sene ve 90 yaşında Çaykara’da icazet aldı .

 

Yani demek istediğim ” herkes hafızlık yapamaz, hafızlık ağırdır. 
Okumanın yaşı yok. Utlub’ul- ilm’e mine’l – mehd’i ilel’ lahd. Yani Efendimizi ” Beşikten mezara kadar ilim talep edin ” diyor.

 

Bakın 83 yaşında kırdı dizini çöktü dizinin dibine sabırla ilim tahsil etti Allah’ta ona sabrına karşılık ilim nasip etti. Sabır gerek bize. Ancak bir de diz çökebilme ve ilim talep etme irade ve dirayeti gerek.

 

Bizler buradayız. Allah mü’min kardeşlerimize bu ilim sevgisini versin inşallah dedi.
Eğer siz gençlerde istek olursa bizlerde de olur ve bölgemizde daha güzel şeyler olur, bizleri unutmayın ” dedi.

 

Halkımıza genel tavsiyem naçizane şu olur; kim olursanız olun vazifenize dört elle sarılın, işleri iyi takip edin, adaletten ayrılmayın. Ve asla namazlarını ihmal etmeyin. Özellikle sabah namazlarınıza aşırı önem gösterin ” dedi.

 

İnsanız tabi diyen hocamız bazen mazeret sebebiyle insanın namazını kaçırabileceğini ki kendisi bu hayatına kadar, farklı zamanlarda 2 kere sabah namazına kalkamadığını ve hala bunun büyük üzüntüsü içinde olduğunu ifade etti.

 

Bu sözleri duyup kendi halimizi şöyle bir düşününce “Allah’ım bizleri affet! ” demekten kendimizi alıkoyamıyoruz.

 

“İlim öğrenmek, birilerinden ders almanın önemli olduğunu ancak daha önemli olanın aldığı ilmi başkalarına da aktarmak olduğunu” söyleyen hocamız konuşmasını şöyle sürdürdü; ” İnsanın ana babasına gereken ihtiram ve saygıyı göstermesi ve hayatlarında onlara aşırı ihtimam göstermesi gerektiğini ifade ederken “elhamdülillah
Ordu – Gürgentepe İlçe müftüsü olan oğlum Abdullah, kıymetimizi bilen, bizlere yani hem annesine hem de bana-babasına çok hizmeti olan bir evlat oldu. Bizleri hacca da götürdü ki en büyük mutluluklardan biri de budur. Allah’ın evine bizi alıp götürdü.
 Allah ona da nice güzellikler versin ve herkes için Allah’tan böyle hayırlı evlatları olsun isterim” dedi.

 

Hatice, Havva, Fatma isminde 3 kız ve Dursun, Abdullah, Adem, Mustafa 4 oğlu 7 çocuğu olan hocamızın DERNEKPAZARI / GÜLEN Mahallesi’nde, fındık bahçeleri arasındaki evinin küçük avlusunda, eşi Seyyare hanımın ikram ettiği lezzetli, hoş ayran ve çeşitli ikramları eşliğindeki kısa sohbetimizi, hocamızın meşguliyetleri olabileceği düşüncesiyle kısa keserek, dualarını da alarak İlçe Müftülüğü olarak planladığımız etkinliklere davet ederek kendisine veda ettik.

 

“Zahmet oldu hanemize gelerek yoruldunuz müftü efendi” şeklinde bizleri uğurlayan hocamıza Müftümüz Tercuman ÖZBEK Zahmet ne demek hocam! Biz zahmetteki noktayı kaldırdık sizi görünce zahmet, oldu rahmet şeklinde mukabelede bulunduk zira büyükleri ziyaret her ne kadar zahmetli gibi görünse de aslında rahmettir dedi.

 

21.06.2006 tarihinde emekli olan ve kendilerine olan ziyaretimizden çok memnun ve müteessir olduğunu ifade eden Ramazan ÇOBANOĞLU hocamız bizlere, davetlerimizi her zaman kabul edeceği müjdesini vererek başarılar diledi, hayır duasında bulundu.

 

İlim ve İslam’a hizmet uğrunda bir ömür geçirmiş olan hocamıza, İlçe Müftülüğü olarak Allah’tan uzun ömür, sağlık ve afiyetler diliyoruz.

 

Haber Kaynak: http://www.dernekpazarimuftulugu.gov.tr

 

1211248901 1211248902 1211248903 1211248904

BİLGİLER
tarafından 06 Nisan 2016 - 21:20 tarihinde yayınlandı.
OKUNMA
Bu Yazı Şuana Kadar 1.926 kez Okunmuştur.
ETİKETLER
PAYLAŞ
Yorum yapın
İsim
:
E-Posta
:
WebSite
:
Yorumunuz
:

Üye Girişi
TRABZON'da 5 Günlük Hava Tahmini
En Çok Okunan Yazılar
Suluova Karadeniz Derneği Bu Turnuvada..

Suluova Karadeniz Derneği Bu Turnuvada Bende Varım Dedi TV8,5 Sponsorluğunda “Minifutbol... [Devamı]

Köyümüz’den Köyüne değer verecek..

Köyümüz’den Köyüne değer verecek Bu okula Sahip çıkacak Babayiğitler yokmu Köyümüzün... [Devamı]

Hakkı Yiğit’e Allah Şifalar Versin..

Hakkı Yiğit’e Allah Şifalar Versin Bursa Örnek Köyde İkamet eden Köyümüz Zahameya Mahallesi... [Devamı]

Suluova Düzenli Elektrik Aydınlatma İş..

Suluova’da Düzenli Elektrik Aydınlatma İş Yeri Açıldı Köylülerimiz’de  Trabzon’da... [Devamı]

Allah Rahmet Etsin Hacı Ayşe Öztürk Ve..

Allah Rahmet Etsin Hacı Ayşe Öztürk Vefat Etti Rahmetli Hacı Hasan Ayazoğlu’nun kızı Rahmetli... [Devamı]

Anket
Köyümüzün Öncelikli Sorunları Neler dır.
Su Sorunu Bakım ve Onarım Yapılması
Bağlandı Yollarının Yapılması
Köyde (Rimandos) Yeşil Alan Okulunun Düğün Toplantı Salonu Olması
Yolların Bakım ve Onarımı
Köyün Sokak lambalarının Bakımı
Köyün Her Mahallesinde Toplu Mezarlıklara Öncülük Yapılması
Köyün Diğer Sorunları
Son Yorumlar